تبلیغات
انجمن دفاتر پیشخوان روستایی هرمزگان
 |   |   |   |   |   |   |   |   |   |  
 
انجمن دفاتر پیشخوان روستایی هرمزگان
 
 
تاریخ ارسال : شنبه 16 اردیبهشت 1391


شرکت شابک برای ایجاد شبکه ارتباطی اختصاصی نظام بانکی کشور تاسیس شد.

به گزارش عصر ارتباط، گروه ملی انفورماتیک و شرکت خدمات انفورماتیک به نمایندگی از بانک مرکزی از یک سو و شرکت مخابرات ایران از سوی دیگر سهامداران شرکت شابک هستند.


50 درصد سهام شابک متعلق به شرکت مخابرات است و از آنجا که بانک مرکزی نمی‌تواند به ‌طور مستقیم سهامدار این شرکت باشد، نمایندگان آن یعنی گروه ملی انفورماتیک که تقریبا نیمی از سهامش به بانک مرکزی تعلق دارد و همچنین شرکت خدمات انفورماتیک، سهامدار 50 درصد دیگر شابک هستند.

تمامی پنج عضو هیات مدیره شابک و حتی مدیرعامل آن تعیین شده‌اند و در حال حاضر هم مراحل اداری را که برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه در اداره ثبت شرکت‌ها لازم است، طی می‌کنند.

بنا بر تفاهمی که بین شرکت‌ مخابرات ایران با گروه ملی انفورماتیک و شرکت خدمات انفورماتیک انجام شده، انتخاب رئیس هیات مدیره و نایب‌رئیس موظف برای مدت دو سال از طرف یکی از این دو گروه و انتخاب مدیرعامل هم از طرف گروه دیگر صورت می‌گیرد. بدین ‌ترتیب در این دوره زمانی انتخاب مدیرعامل شابک از سمت شرکت مخابرات انجام شد و رئیس‌ هیات مدیره و نایب‌رئیس هم از جانب نمایندگان بانک مرکزی تعیین شد.

ناصر حکیمی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در این خصوص گفته است: شابک یک زیرساخت واحد مخابراتی به‌ صورت اختصاصی برای بانک‌هاست .

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شابک این است که به بانک‌ها SLA می‌دهد و کیفیت خدمات و امنیت ارتباطات آنها را ضمانت می‌کند و در صورت به وجود آمدن کوچک‌ترین مشکلی، طی قراردادی که با مشتریانش - بانک‌ها- دارد به آنها جریمه می‌پردازد.

ایجاد شبکه اختصاصی مخابراتی بانکی کشور در یک دوره زمانی پنج‌ساله یعنی بین سال‌های 91 تا 95 برنامه‌ریزی شده و قرار است طی این مدت 30 هزار ایستگاه کاری بانکی اعم از هر نقطه‌ای که تراکنش در آن تولید می‌شود، همچون پایانه‌های فروشگاهی، دستگاه‌های خودپرداز، شعب بانکی و کیوسک‌های اطلاع‌رسانی تحت پوشش شبکه شابک قرار گیرند. هدف اصلی شابک، رفع برخی مشکلات کنونی ارتباطات بانکی و تامین امنیت تبادلات مالی است.

بانک‌های کشور طی سال‌های گذشته با توسل به خطوط MPLS، VSAT و خطوط بی‌سیم هر یک، شبکه‌ای مخابراتی را برای خود ایجاد کرده‌اند که امکان قطعی این خطوط بدون اینکه توافقنامه سطح خدمات مدون و مشخصی در میان باشد همیشه وجود دارد اما شابک می‌خواهد ضمانت کیفیت خدمات را به بانک‌ها بدهد.

شابک خطوط ارتباطی زمینی، هوایی و بی‌سیم را که بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند به گونه‌ای مدیریت می‌کند تا در صورت قطعی هر یک از این کانال‌های ارتباطی، کانال دیگری جایگزین شده و بانک هرگز با مشکل قطعی ارتباط مواجه نشود. در این شبکه سعی می‌شود سبد محصول متنوعی در لایه دسترسی در اختیار بانک‌ها قرار داده شود تا بسته به نوع و اهمیت شعبه، ارتباطات شعبه با شابک برقرار شود.

شرکت شابک به ‌زودی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسد و پس از آن تصمیمات اتخاذشده برای نحوه اجرا و پیاده‌سازی ایجاد شبکه ارتباطی بانکی اعلام می‌شود.

 

منبع بسطام


نویسنده : مدیریت

سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس